Jakie rozwiązania wentylacyjne stosować na statkach?
Dotyczy to zarówno budynków, jak i innych obiektów takich jak np. statki wycieczkowe, okręty marynarki wojennej czy jachty. Jak zatem dobrze wentylować pomieszczenia w jednostkach pływających?
Wentylacja pomieszczeń na statkach
Właściwe rozprowadzenie powietrza odgrywa istotną rolę w utrzymaniu dobrej jakości powietrza w pomieszczeniach. W przypadku statków dotyczy to szczególnie wszelkich stref przebywania ludzi tj. kajut czy miejsc wspólnych aktywności. Zapewnienie odpowiedniej wentylacji i świeżego powietrza jest nie tylko kluczowe dla zapobiegania nieprzyjemnym zapachom i zagrażającym zdrowiu czynnikom, ale także ze względów bezpieczeństwa oraz dla zapewnienia odpowiedniego poziomu komfortu pasażerów i obsługi. Ograniczona przestrzeń oraz problematyczne drogi ewakuacji to główne wyzwania przed jakimi stoją firmy projektujące urządzenia wentylacyjne, które muszą spełniać wysokie wymagania rynku morskiego.
Grupa Lindab od ponad 35 lat dostarcza najwyższej jakości rozwiązania wentylacyjne dla rynku morskiego. Nasze produkty są certyfikowane zgodnie ze standardami SOLAS. Rozwiązania Lindab Marine posiadają odpowiednie dokumenty wystawione przez znane towarzystwa certyfikacyjne takie jak DNV czy Bureau Veritas. Począwszy od rur nieizolowanych oraz preizolowanych w standardzie morskim, poprzez tłumiki, urządzenia regulujące aż do skrzynek rozprężnych i nawiewników, jesteśmy w stanie kompleksowo obsłużyć instalacje wentylacyjne na różnych jednostkach pływających.
Przykładowe rozwiązania – skrzynki rozprężne
Do istotnych elementów systemu wentylacyjnego należą skrzynki rozprężne. Jej główną funkcją jest połączenie przewodu wentylacyjnego z anemostatem nawiewnym lub wywiewnym, a więc zaworem montowanym w suficie wentylowanego pomieszczenia. W przypadku skrzynek montowanych na statkach szczególnie ważna jest możliwość montażu w trudno dostępnych miejscach, bezpieczeństwo pożarowe, potwierdzone badaniami i certyfikatami oraz odpowiednia izolacja skrzynek, która zmniejsza hałas.
Wszystkie skrzynki rozprężne dedykowane rynkowi morskiemu posiadają certyfikat B-15, co potwierdza ich bezpieczeństwo pożarowe. Przykładowe rozwiązania przedstawiamy poniżej.
Skrzynka MCU z symetrycznym podejściem
- Lekka i kompaktowa konstrukcja.
- Wiele rozmiarów w standardzie, wydajności 100-450 m³/h.
- Możliwość zastosowania grzałki elektrycznej w zakresie 250-2000 W.
- Możliwość precyzyjnej regulacji.
Skrzynka MCU-WA z wymiennikiem wodnym
- Wydajność do 350 m³/h.
- Dostępna w standardzie wymiennika o czterech mocach do wyboru: 500, 1000, 1500 i 2000 W.
- Ze względu na zastosowanie wymiennika wodnego z możliwością odzysku ciepłej wody z pomieszczeń technicznych tj. siłownia, znajdują zastosowanie w ekologicznym przemyśle morskim (green shipping).
Skrzynka MCU-U z U-kształtnym labiryntem
- Wydajność 100-400 m³/h.
- Grzałka elektryczna o mocy: 500, 1000, 1500 i 2000 W.
- Specjalna konstrukcja labiryntu U-kształtnego, pozwalająca na skrócenie długości kanału zewnętrznego (długość labiryntu - 600 mm).
Skrzynki rozprężne na zamówienie
Lindab Marine posiada szeroki wybór skrzynek rozprężnych. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie zawsze gotowe rozwiązania są wystarczające. Dlatego wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniu rynku i jesteśmy w stanie wykonać skrzynki rozprężne pod indywidualne zamówienie, dostosowane do konkretnego projektu.
Marta Piasecka-Jaworska
Regionalny Doradca Techniczno-Handlowy w Lindab Polska
e-mail: marta.piasecka@lindab.com