Lindab wprowadza system palet zwrotnych, aby dbać o klimat i zachować niższe ceny produktów
W czerwcu tego roku Sejm przyjął ustawę o „systemie kaucyjnym”, zgodnie z którą od 2025 roku konsumenci będą mogli oddawać do sklepów puste szklane i plastikowe butelki oraz puszki. Za każde oddane opakowanie otrzymają kaucję w wysokości 50 groszy.
W naszej ocenie tego typu ustawy są konieczne, aby chronić środowisko. Sami, od lat, dokładnie analizujemy poziom zużycia odpadów w naszej organizacji, współpracujemy z firmami zajmującymi się odbiorem odpadów i ich recyklingiem, a także z sukcesem korzystamy już z opakowań zwrotnych takich jak spirboxy do transportu rur spiro czy kartony zwrotne do transportu uszczelki. O naszych działaniach na tym polu można przeczytać w raporcie: „Strategia zrównoważonego rozwoju Lindab. Podsumowanie działań w latach 2021-2022 oraz cele na lata 2022-2025”.
Wprowadzenie systemu palet zwrotnych jeszcze zanim zostaniemy do tego zobowiązani przez prawo, jest kolejnym krokiem, który pozwoli nam działać w sposób bardziej zrównoważony, a także umożliwi:
- Ograniczenie liczby wprowadzanych na rynek palet.
Poprzez wielokrotne wykorzystanie do transportu jednej palety, zredukujemy powstający odpad i zmniejszymy nasz wpływ na środowisko naturalne. Działanie to będzie zgodne ze strategią globalną Grupy Lindab „for a better climate”. - Utrzymanie najlepszych możliwych cen naszych produktów, przy zachowaniu ich wysokiej jakości.
Klientom zależy na atrakcyjnych cenach, które w dobie stale rosnących kosztów np. transportu, energii, a od 1 lipca 2023 r., również pracy, są coraz trudniejsze do utrzymania. Dzięki wprowadzeniu systemu palet zwrotnych, których koszt będzie zwracany Klientowi wraz z powrotem naszej palety na magazyn, zachowamy bardziej atrakcyjne ceny produktów.
Jesteśmy przekonani, że zmiany te będą miały pozytywny wpływ na środowisko. O szczegółach związanych z ich wdrożeniem będziemy informowali w odpowiednich regulaminach oraz komunikatach skierowanych do naszych Klientów.