Najwyższa jakość badania dźwięku w laboratorium Lindab
Laboratorium dostępne dla wszystkich
Ośrodek badawczy w Farum powstał w 1999 roku i został zbudowany zgodnie z ISO 7235. Głównym celem jego działalności było wykonywanie badań i pomiarów dla urządzeń produkowanych przez Lindab. Obecnie laboratorium prowadzi także badania na rzecz innych firm i producentów. W przeciwieństwie do pozostałych, głównie uniwersyteckich ośrodków pomiarowych, wyniki badań dostarczane są w krótkim, kilkudniowym okresie. Badania prowadzone są m.in. dla tłumików, wentylatorów, filtrów, wymienników ciepła, elementów grzewczych i chłodzących, przepustnic, central wentylacyjnych itp.
Zobacz jak wygląda Laboratorium w Farum »
Po laboratorium oprowadza nas jego kierownik inż. Semir Samardzic - ciężkie, żelazne drzwi prowadzą do komory pogłosowej, olbrzymiego 147 tonowego bloku betonowego, który jest podparty na 32 pneumatycznych tłumikach drgań. Zadaniem tych tłumików jest niwelowanie wszystkich drgań z zewnątrz, które mogłyby mieć wpływ na czułe pomiary akustyczne prowadzone w pomieszczeniu. Zamontowany na obrotowym wysięgniku nowoczesny mikrofon GRAS dokonuje pomiarów poziomu mocy akustycznej z dokładnością do kilku miejsc po przecinku.
Komora pogłosowa podparta jest na 32 pneumatycznych tłumikach.
Nowoczesny mikrofon GRAS zamocowany jest na obracającym się wysięgniku.
Długi kanał pomiarowy
Pomiary odbywają się w kanale wentylacyjnym, w którym można badać urządzenia o różnych rozmiarach, kształtach i średnicach. Z jednej strony kanał połączony jest z komorą pogłosową, a jego drugi koniec prowadzi do pomieszczenia z 32 głośnikami, które emitują szerokie spektrum dźwięku. W celu dokonania pomiaru spadku ciśnienia i akustyki wentylator umieszczony w podziemiach przetłacza powietrze przez system. Kanał pomiarowy ma długość 30 metrów i dzięki temu, może być używany do pomiaru dźwięku do 50 Hz, przy minimalnych odbiciach końcowych.
Kanał pomiarowy w laboratorium Lindab można dostosować do elementów wentylacyjnych we wszystkich standardowych kształtach i rozmiarach.
Wizualizacja budynku laboratorium Lindab - przekrój.
Dźwięk ciszy
Wentylator umieszczony w podziemiach generuje ruch powietrza w kanale wentylacyjnym/pomiarowym. Na tym etapie badań, zastosowane zostały rozwiązania, które mają na celu zapobiegać jakimkolwiek hałasom. Zanim strumień powietrza dostanie się do kanału pomiarowego, przechodzi przez dwa duże zestawy tłumików dźwięku, które skutecznie eliminują hałas wentylatora. Jeśli staniesz po jednej stronie tłumików i będziesz chciał porozmawiać z osobą stojącą po drugiej stronie i oddaloną zaledwie 5 metrów, gwarantuję, że nie usłyszysz żadnego dźwięku - mówi kierownik laboratorium. Tłumienie dźwięków jest tutaj naprawdę skuteczne.
Dźwiękochłonna przegroda w podziemiach pod laboratorium tłumi wszelkie dźwięki.
Szybkie pomiary dzięki ultradźwiękom i nowemu oprogramowaniu
Przełomowa technologia Lindab UltraLink wykorzystująca ultradźwięki umożliwia pomiary przepływu powietrza w kanale wentylacyjnym zamiast tradycyjnych anemometrów. Dzięki tej opatentowanej technologii, otrzymujemy szybkie i precyzyjne odczyty. Oprogramowanie wykorzystywane do przetwarzania dużych ilości danych jest teraz bardziej elastyczne i można je łatwo dostosować do pomiaru różnych typów urządzeń.
Wykorzystując ultradźwięki Lindab UltraLink umozliwia dokładne pomiary przpływu powietrza w kanale wentylacyjnym bez konieczności wprowadzania czujników do jego wnętrza.
Otrzymujemy wiele zapytań od firm, które poszukują wykonawców rzetelnych pomiarów dla swoich produktów. Na ogół są bardzo zdziwieni, że dysponujemy takimi możliwościami i że mogą wykonać pomiary z użyciem jednych z najlepszych w Europie urządzeń - podkreśla Semir Samardzic.
Pomiary 3 parametrów
Podczas badań urządzeń wentylacyjnych w 30-metrowym kanale pomiarowym standardową procedurą jest zbadanie trzech parametrów:
- ile dźwięku jest tłumione przez urządzenie,
- jaki hałas wytwarza urządzenie, gdy przepływa przez niego powietrze,
- jak duży jest spadek ciśnienia w urządzeniu.
Podczas prac wdrożeniowych nad naszą własną serią tłumików SLRS, wykonywaliśmy badania w laboratorium. Pozwoliły one zweryfikować nasze wyniki symulacji: ostatecznie w zoptymalizowanej i końcowej wersji tłumika uzyskaliśmy spadek ciśnienia o około 40% niższy, niż zakładaliśmy.
Jakie to ma znaczenie dla całkowitego zużycia energii w systemie wentylacyjnym?
Im większy spadek ciśnienia w podzespołach, tym z większą mocą elektryczną musi pracować wentylator, aby zapewnić użytkownikom wymagany przepływ powietrza - mówi Semir Samardzic.
Autor artykułu: Jesper Andersen, Greenster.
Zdjęcia: Rune Johansen.