Rura zwijana okrągła z uszczelką GM na zamkach: jeszcze większa szczelność w klasie D
Nikogo nie trzeba przekonywać, że szczelne systemy wentylacyjne pomagają obniżyć zużycie energii i zniwelować straty ciepła, co ma bezpośrednie przełożenie na obniżenie kosztów mediów i sprawia, że budynek staje się energooszczędny. Wśród najważniejszych cech szczelnych systemów wentylacyjnych w klasie D można wymienić: zmniejszenie wycieków powietrza, oszczędne zużycie energii, obniżone poziomy hałasu oraz poprawę jakości powietrza, którym oddychają użytkownicy pomieszczeń (jakość powietrza w pomieszczeniach ma wpływ na koncentrację i produktywność osób w nich przebywających).
Szczelność systemów wentylacyjnych określana jest w oparciu o normę PN-EN-12237. Norma ta wyróżnia cztery klasy szczelności: od klasy A do klasy D, gdzie klasa D to najwyższa klasa szczelności dla systemów wentylacyjnych (w szczególności dla instalacji o podwyższonych wymaganiach w zakresie higieny i jakości powietrza oraz efektywności energetycznej).
Systemy wentylacyjne z uszczelką z oferty Lindab spełniają wymagania najwyższej klasy szczelności D.
Spełnienie kryteriów klasy D potwierdzane jest co roku certyfikatem Eurovent, który jest gwarancją wysokiej jakości naszych produktów i zgodności wszystkich procesów ze standardami norm europejskich.
Eksperyment
Czy w ramach najwyższej klasy szczelności można jeszcze bardziej podnieść poprzeczkę jakościową dla instalacji wentylacyjnych oraz generować jeszcze większe oszczędności?
Celem uzyskania odpowiedzi na to pytanie przeprowadziliśmy eksperyment z zastosowaniem rur zwijanych okrągłych z uszczelką GM na zamkach. Rura zwijana produkowana w naszej firmie jest szczelnym produktem, jednak postanowiliśmy sprawdzić, jak zastosowanie uszczelki GM na zamkach wpłynie na wynik pomiaru szczelności.
Na potrzeby eksperymentu zbudowaliśmy dwa identyczne układy składające się z elementów systemu wentylacyjnego produkowanych przez Lindab:
- rury zwijane okrągłe L-1000,
- przepustnica jednopłaszczyznowa okrągła DSL 160,
- trójnik symetryczny TSHFL 160/160,
- mufa MFE 160,
- kolano tłoczone BL 160/90,
- redukcja tłoczona RCPL 160/100,
- nypel NPL 160,
- redukcja tłoczona RCFPL 160/100,
- zaślepka kształtki EPF 100,
- zaślepka kształtki EPF 160.
W pierwszym układzie zastosowaliśmy rury zwijane okrągłe bez uszczelki, w drugim układzie rury zwijane wyposażone były w dodatkową uszczelkę GM doszczelniającą zamki.
Wyniki pomiaru szczelności dwóch układów
Nadciśnienie:
Podciśnienie:
Wyniki
Pomiary szczelności z użyciem testera Lindab LT600 prowadzone były dla dwóch układów o powierzchni 2,9 m² w średnicy 160 mm. Pomiary wykonywane były dla nad- i podciśnienia.
Wykresy dla podciśnienia i nadciśnienia pokazują, że zarówno układ z rurami zwijanymi bez uszczelki, jak i układ z rurami z uszczelką GM mieszczą się w najwyższej klasie szczelności D.
Analizując powyższe wykresy/tabele wyników wygenerowane przez urządzenie pomiarowe Lindab LT600 można zaobserwować, że różnica podczas pomiaru nadciśnienia była niewielka. Znaczące różnice widać natomiast w badaniu dla podciśnienia, gdzie wyniki wyraźnie się różnią. W układzie z rurami z uszczelką GM współczynnik wycieku powietrza był nawet dwukrotnie niższy i wyniósł 0,014 l/s/m², podczas gdy w układzie z rurami bez uszczelki współczynnik wycieku powietrza wyniósł 0,027 l/s/m².
Tak znaczne różnice mają wpływ na energooszczędność całego układu, a więc i całej instalacji, która jest zamontowana w budynku, a co za tym idzie wpływają znacząco na koszty inwestycji (odpowiednie dobranie central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych) oraz późniejsze koszty eksploatacji.
Podsumowanie
Im większy jest wyciek powietrza, tym większe jest zużycie energii, im większe zużycie energii tym większe koszty eksploatacji budynku. Rury zwijane z uszczelką GM doszczelniają cały układ wentylacyjny i sprawiają, że w najwyższej klasie szczelności D można osiągnąć jeszcze lepsze wyniki i uzyskać jeszcze większe oszczędności dla inwestora budynku.