Jak obniżyć koszty ogrzewania nawet o 6 razy
Jak obniżyć koszty ogrzewania nawet o 6 razy
Pompy ciepła, które są integralną częścią nowoczesnego systemu ogrzewania, stają się w Polsce coraz bardziej popularnymi rozwiązaniami. W dobie rosnących cen gazu są one tańszą w użytkowaniu alternatywą dla ogrzewania gazowego, i to zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w obiektach komercyjnych czy publicznych.
Przykładem energooszczędnych rozwiązań tego typu są gruntowe pompy ciepła litewskiej marki IGLU, które dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, osiągnęły maksymalną efektywność i z 1 kW energii elektrycznej wytwarzają nawet do 6 kW energii cieplnej.
Urządzenie, które pełni aż trzy funkcje
Magazynowana w głębi ziemi, darmowa i ekologiczna energia, dzięki gruntowej pompie ciepła może nie tylko ogrzać budynek, ale również chłodzić go w letnie dni i przygotować ciepłą wodę. Zapewnia to maksymalny komfort oraz niższe rachunki o każdej porze roku. Grzanie wody jest możliwe przy zakupie zasobnika wody, który ustawia się obok pompy ciepła lub urządzenia ze zintegrowanym zasobnikiem wody.
Idealne rozwiązanie dla obiektów oddalonych od obszarów zurbanizowanych
Hala produkcyjna lub magazyn po środku pola czy dom poza miastem? Gruntowe pompy ciepła to rozwiązania, które są wprost stworzone dla budynków zlokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do centralnej sieci ciepłowniczej. Na działce należy zainstalować poziomy lub pionowy obieg zewnętrzny, a wewnątrz domu zamontować geotermalną pompę ciepła. Jej dodatkowym atutem jest możliwość korzystania z energii elektrycznej wytwarzanej przez fotowoltaikę, co pozwala na dodatkowe zmniejszenie kosztów, które są średnio dwukrotnie niższe niż w przypadku pomp ciepła powietrze-woda. Gruntowa pompa ciepła jest całkowicie bezpieczna dla środowiska, ponieważ podczas wytwarzania ciepła przez urządzenie nie zachodzą procesy spalania.
Komfortowa obsługa
Nowoczesne urządzenia wymagają innowacyjnych rozwiązań. Pompy ciepła IGLU sterowane są za pomocą aplikacji mobilnej na telefonie i to z dowolnego miejsca na świecie. Ich największą zaletą jest jednak to, że można nimi sterować nawet nie mając dostępu do Internetu! To dzięki bezpłatnej, zintegrowanej funkcji lokalnego sterowania. Wystarczy połączyć się z siecią Wi-Fi pompy ciepła i już można kontrolować m.in. takie parametry jak temperatura powietrza w pomieszczeniach i temperatura przygotowania ciepłej wody. Bardziej dociekliwi użytkownicy mogą również obserwować robocze dane systemu ogrzewania, zużycie energii elektrycznej, wytwarzanie ciepła, współczynnik wydajności (COP) w wybranym przedziale czasu, a nawet w czasie rzeczywistym!
Brak jednostki zewnętrznej
Gruntowe pompy ciepła, w przeciwieństwie do pomp powietrze-woda, nie posiadają jednostki zewnętrznej, którą montuje się na zewnątrz budynku, co negatywnie wpływa na estetykę jego otoczenia. Dodatkową wadą jednostki zewnętrznej jest fakt, że emituje hałas o natężeniu od 50 do 70 dB, który może być uciążliwy dla domowników i sąsiadów. Natomiast gruntowa pompa ciepła, zamontowana wewnątrz budynku i to najczęściej w odseparowanym od mieszkalnej części pomieszczeniu technicznym, emituje cichy, jednostajny dźwięk przypominający lodówkę.
Stała wydajność
Ekologiczne, czyste i darmowe ciepło z gruntu ma stałą temperaturę wynoszącą ok. 7–8 stopni Celsjusza. Dzięki temu system ogrzewania zasilany gruntową pompą ciepła utrzymuje stałą wydajność przez cały sezon grzewczy, niezależnie od tego, jak bardzo spada temperatura powietrza na zewnątrz. Przy stale rosnących cenach ogrzewania gazem, biopaliwami czy energią elektryczną, 6 razy niższe koszty ogrzewania gruntową pompą ciepła to duża oszczędność oraz spokój na długie lata.