
Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem
Dziś, 25 kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, który jest bardzo dobrą okazją, aby zwrócić uwagę na negatywny wpływ hałasu na nasze zdrowie i samopoczucie.
Hałas to nie tylko uciążliwy dźwięk, jest on także autentycznym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Długotrwałe przebywanie w miejscach, w którym wysokość dopuszczalnych decybeli przekracza normę, może prowadzić m. in. do:
- zaburzeń układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze i zwężenie naczyń krwionośnych;
- zaburzeń układu pokarmowego, w tym zwiększonego ryzyka choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy;
- nawracających bólów głowy;
- zaburzeń metabolicznych;
- zaburzeń hormonalnych, w tym nadmiernego wydzielania hormonów stresu (hałas jednym z najgroźniejszych czynników stresogennych);
- spadku odporności;
- problemów ze snem i regeneracją;
- zmęczenia, rozdrażnienia, spadku koncentracji;
- uszkodzenia słuchu.
Kiedy hałas staje się szkodliwy?
Szkodliwość hałasu jest określana na podstawie jego intensywności, wykazywanej w decybelach (dB). Zanieczyszczenie hałasem można definiować jako nadmierne narażenie na dźwięki o natężeniu powyżej 65 dB. Jest to poziom ustalony przez WHO. Każdy dźwięk powyżej 75 dB postrzegany jest jako mający niekorzystny wpływ na zdrowie i słuch, około 120 dB zaczyna się próg bólu. Dopuszczalne normy hałasu prezentują się następująco:
- poniżej 35 dB - nieszkodliwy dla zdrowia, jednak może spowodować irytację, problemy z koncentracją i nauki; zalicza się tu np. tykanie zegara czy szum liści;
- 35-70 dB - taki hałas wpływa negatywnie na układ nerwowy, powodując zmęczenie, obniżenie efektywności pracy czy problemy z zasypianiem; przykładem jest rozmowa;
- 70-85 dB - znacznie wpływa na obniżenie wydajności pracy, może być szkodliwy dla zdrowia i słuchu; do tej grupy należą dźwięki pochodzące z ruchliwej ulicy;
- 85-130 dB - poziom hałasu szkodliwy dla zdrowia, uniemożliwiający zrozumienie mowy nawet z odległości 50 cm, powoduje liczne schorzenia organizmu: uszkodzenie słuchu, zaburzenie funkcjonowania układu krążenia i nerwowego, a także problemy z równowagą; hałas taki powodują m. in.: motocykl bez tłumika, młot pneumatyczny, koncert rockowy czy startujący samolot;
- powyżej 130 dB - powoduje trwałe uszkodzenie słuchu, drgania narządów wewnętrznych, wywołuje mdłości, zaburzenia równowagi, stany lękowe, a nawet depresję czy inne choroby psychiczne; takie natężenie jest charakterystyczne np. dla dźwięków generowanych przez samolot odrzutowy czy fajerwerki.
Ile decybeli wynosi dopuszczalna norma hałasu?
Dopuszczalny poziom hałasu to graniczna wartość natężenia dźwięku, która nie naraża człowieka na ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych. Wartość ta zależy od rodzaju środowiska, w którym przebywamy: inne normy decybeli obowiązują w budynkach mieszkalnych, a inne w miejscach pracy czy na terenach rekreacyjnych. Normy hałasu wewnątrz pomieszczeń określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z 2007 roku. Ogólnie, za dopuszczalną normę hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych, w ciągu dnia, przyjmuje się natężenie dźwięku rzędu 40 dB (w nocy 30 dB). Z kolei w przypadku miejsc pracy maksymalny dopuszczalny poziom hałasu, w odniesieniu do 8-godzinnego dnia pracy, to 85 dB. Należy jednak pamiętać, że powyżej 75 dB hałas staje się szkodliwy dla zdrowia.
Komfort akustyczny w otoczeniu
Zdrowe środowisko wewnętrzne to nie tylko zapewnienie właściwej temperatury, wilgotności i jakości powietrza, ale także właściwa akustyka.
Akustyka to dziedzina fizyki zajmująca się badaniem dźwięku, jego powstawania, rozchodzenia się oraz oddziaływania na otoczenie. W budynkach, akustyka odgrywa istotną rolę w zapewnieniu komfortu użytkowników. Kontrola poziomu hałasu i odpowiednie rozprzestrzenianie się dźwięku mają ogromne znaczenie, zwłaszcza kiedy uświadomimy sobie, jak dużo czasu codziennie spędzamy w pomieszczeniach.
Systemy wentylacyjne, niezbędne dla dobrej jakości powietrza, mogą być jednym z głównych źródeł zakłócających ciszę wewnątrz obiektu. Powodów powstawania hałasu jest kilka, zaliczyć do nich można m. in. urządzenia nieprawidłowo dobrane do wielkości obiektu, ich niewłaściwe umiejscowienie czy niewłaściwie ustawiona prędkość przepływu powietrza. Jego ruch w kanałach i nawiewnikach generuje turbulencje oraz opory, co może zwiększać poziom hałasu. Dlatego tak ważne jest optymalne zaprojektowanie systemu wentylacyjnego. Odpowiednie planowanie i precyzyjne obliczenia pozwalają obniżyć poziom hałasu wytwarzanego przez instalację i zapewniać użytkownikom właściwy komfort akustyczny.
Doświadczenie, które nabyliśmy przez lata pracy nad systemami wentylacyjnymi sprawia, że potrafimy skutecznie zredukować hałas w nich powstający. W naszej ofercie znajduje się m. in. szeroka gama tłumików akustycznych, do której należy seria tłumików Lindab Acoustic oraz wentylatorów, przeznaczonych do różnych typów obiektów, od budynków mieszkalnych poprzez obiekty użyteczności publicznej po przemysłowe. Dzięki precyzyjnemu dobraniu urządzeń, jesteśmy w stanie znacząco zminimalizować hałas w naszych rozwiązaniach, a co za tym idzie poprawić komfort akustyczny użytkowników.
Hałas to nie tylko uciążliwy dźwięk, ale realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Warto zatem zwracać uwagę na jego obecność w naszym otoczeniu i podejmować działania mające na celu jego redukcję.